Ez a medúza eddig teljesen ismeretlen volt a tudomány számára
Hongkongi tudósok apró kockamedúzákat fedeztek fel egy tóban. Kiderült, hogy egy teljesen új fajhoz tartoznak.
Az aprócska medúza teljesen átlátszó és színtelen, valamint 12 csáppal rendelkezik, amelyek kis, lapátszerű szerkezetekben végződnek, és amelyek lehetővé teszik, hogy a legtöbb más medúzafajnál gyorsabban közlekedhessenek a vízben.
A medúzák a csalánozók egy csoportja, amelybe például az ausztrál kockamedúza (Chironex fleckeri), a világ legmérgezőbb tengeri állata is beletartozik. Más kockamedúzákhoz hasonlóan, az újonnan leírt medúzáknak is 24 szeme van, amelyek hatos csoportokban helyezkednek el a kocka alakú harang körül.
“Ez a kockamedúza csápjainak tövét és harangját egy lapos, csónaklapátra emlékeztető alappal köti össze, ami megkülönbözteti a többi közönséges medúzától” – mondta el egy videóban Csiu Csienven, a Hongkong Baptista Egyetem biológia tanszékének professzora, a kutatás vezetője. “A medúza másik jellegzetessége, hogy hat szeme van, amelyek a teste minden oldalán”.
Egyelőre nem tudni, hogy az új medúza ártalmas-e az emberre
A kutatók az újonnan felfedezett fajt Tripedalia maipoensisnek nevezték el a hongkongi Mai Po természetvédelmi területről, ahol megtalálták. A Zoological Studies folyóiratban március 20-án megjelent tanulmányukban ismertetik a tulajdonságait és a többi kockamedúzával való rokonságát.
A T. maipoensis az első olyan kockamedúza, amelyet kínai vizekben találtak. Egyelőre nem világos, hogy a 1,5 centiméteres állat ártalmas-e az emberre, de elég mérges ahhoz, hogy elkábítsa az apró garnélarákokat. “Úgy tűnt, hogy megbénítja a laboratóriumban felkínált Artemiát” – mondta Csiu a Live Science-nek e-mailben. “De egyelőre nem érintettük meg az állatot”.
A kutatók először a 2020 és 2022 közötti nyári mintákban figyeltek fel a szokatlan élőlényekre egy árapályközi garnélarákos tóból. A medúzák “meglehetősen nagy számban fordultak elő” – mondta Csiu a Live Science-nek -, “akár 400 egyedet is számláltak a tó egy területén”. A sós tóból kiinduló árapály-csatorna azt jelenti, hogy a faj a Gyöngy-folyó torkolatának szomszédos vizében is jelen lehet, de ennek megerősítésére még nem végeztek munkát, írták a tanulmányban.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A Csillagok háborúja filmekben lehet a megoldás a gyors űrutazásra
Mit árul el személyiségünkről az autónk színe?
Ez történne, ha a Föld összes vulkánja egyszerre törne ki
Egy magyar borvidék lett Európa második legjobbja
A pap, aki 130 évvel Einstein előtt megjósolta a fekete lyukak létezését
Meglepő illat fogadhatta az egyiptomi múmiákat feltáró régészeket